TAP227K016CCS
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: TAP227K016CCS
  • Package: Radial
Parameters
Series TAP
RoHS RoHS
Type Conformal Coated
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 220 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code R
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm
CAP TANT 220UF 10% 16V RADIAL