TAP475K025SRW
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: TAP475K025SRW
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 4.7 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 4Ohm
CAP TANT 4.7UF 10% 25V RADIAL