TAP476K006CCS
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: TAP476K006CCS
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 47 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code F
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
CAP TANT 47UF 10% 6.3V RADIAL