TCH9107M035B0055U
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: TCH9107M035B0055U
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series TCH
RoHS RoHS
Type Hermetically Sealed
Ratings -
Features High Reliability
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" L x 0.433" W (12.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) 0.234" (5.95mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code 9
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 100UF 35V SMD