THJD106K035RJN
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: THJD106K035RJN
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Series THJ
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings AEC-Q200
Features Automotive
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm @ 100kHz
CAP TANT 10UF 10% 35V 2917