TPSE477K010R0060
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: TPSE477K010R0060
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Series TPS
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 470 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm
CAP TANT 470UF 10% 10V 2917