SM0058-016-P
  • Manufacturer: LICAP Technologies, Inc.
  • CONEVO NO: SM0058-016-P
  • Package: Module
RoHS RoHS
Tolerance 0%, +20%
Capacitance 58 F
Part Status Active
Termination Screw Terminals
Lead Spacing -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
Size / Dimension 9.449" L x 1.850" W (240.00mm x 47.00mm)
Height - Seated (Max) 2.992" (76.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
CAP LITH HYB 58F 0%/20% 16V CHAS