LDD-A516RI-17
  • Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc.
  • CONEVO NO: LDD-A516RI-17
  • Package: 18-DIP (0.800", 20.32mm)
RoHS RoHS
Color Red
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 10mA
Display Format -
Package / Case 18-DIP (0.800", 20.32mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.20mm)
Size / Dimension 0.748" H x 0.984" W x 0.315" D (19.00mm x 25.00mm x 8.00mm)
Wavelength - Peak 660nm
Millicandela Rating 13mcd
Number of Characters 2
Power Dissipation (Max) 100mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.7V
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL RED 18DIP