LDQ-N282RI
  • Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc.
  • CONEVO NO: LDQ-N282RI
  • Package: 12-DIP (0.300", 7.62mm)
RoHS RoHS
Color Green
Common Pin Common Cathode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 10mA
Display Format -
Package / Case 12-DIP (0.300", 7.62mm)
Digit/Alpha Size 0.28" (7.00mm)
Size / Dimension 0.402" H x 1.268" W x 0.228" D (10.20mm x 32.20mm x 5.80mm)
Wavelength - Peak 565nm
Millicandela Rating 2.2mcd
Number of Characters 4
Power Dissipation (Max) 105mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
DISP 7SEG 0.28" QUAD GRN 12DIP