LDT-M3602RI
  • Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc.
  • CONEVO NO: LDT-M3602RI
  • Package: 12-DIP (0.400", 10.16mm), 11 Leads
RoHS RoHS
Color Green
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 10mA
Display Format -
Package / Case 12-DIP (0.400", 10.16mm), 11 Leads
Digit/Alpha Size 0.36" (9.14mm)
Size / Dimension 0.551" H x 0.886" W x 0.283" D (14.00mm x 22.50mm x 7.20mm)
Wavelength - Peak 565nm
Millicandela Rating 3.5mcd
Number of Characters 3
Power Dissipation (Max) 105mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
DISPLAY 7SEG 0.36" TRP GRN 12DIP