SSP-D29E10SIC-12V
  • Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc.
  • CONEVO NO: SSP-D29E10SIC-12V
  • Package: Bulk
Parameters
Series Poly-Leds™
RoHS RoHS
Color Red
Base Type Miniature Screw (E10)
Wavelength 636nm
Part Status Active
Applications Incandescent Replacements, Indicator Lights
Configuration Single
Size / Dimension 0.394" Dia x 1.181" H (10.00mm x 30.00mm)
Can Replace Lamps 1415, 1419
Millicandela Rating 2500mcd
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 12V
LED DOME 10MM E10 636NM SUP RED