L130-5080HA3000001
  • Manufacturer: Lumileds
  • CONEVO NO: L130-5080HA3000001
RoHS RoHS
Color White, Cool
CCT (K) 5000K
Part Status Obsolete
Current - Max 480mA
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 110°
Current - Test 65mA
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package 1212
CRI (Color Rendering Index) 80
Flux @ 25°C, Current - Test 37lm
Flux @ 85°C, Current - Test -
Lumens/Watt @ Current - Test 210 lm/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.71V