BCAP0010 P270 S01
  • Manufacturer: Maxwell Technologies Korea Co., Ltd.
  • CONEVO NO: BCAP0010 P270 S01
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series HC
RoHS RoHS
Tolerance -10%, +20%
Capacitance 10 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 2.7 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
CAP 10F -10% +20% 2.7V T/H