BCAP0100 P270 S07
  • Manufacturer: Maxwell Technologies Korea Co., Ltd.
  • CONEVO NO: BCAP0100 P270 S07
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series HC
RoHS RoHS
Tolerance 0%, +20%
Capacitance 100 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 2.7 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm
CAP 100F 0% +20% 2.7V T/H