MIC79050-4.2BMM TS
MIC79050-4.2BMM TS
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • CONEVO NO: MIC79050-4.2BMM TS
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Parameters
Mfr Micrel Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Battery Chemistry Lithium Ion
Number of Cells 1
Current - Charging Constant, Pulsed
Programmable Features -
Fault Protection Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
Charge Current - Max -
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 16V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)