AT27C010L-55PC
AT27C010L-55PC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: AT27C010L-55PC
  • Package: 32-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EPROM
Technology EPROM - OTP
Memory Size 1Mbit
Memory Organization 128K x 8
Memory Interface Parallel
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 55 ns
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TC)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 32-DIP (0.600", 15.24mm)