AT89C51-24PC
AT89C51-24PC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: AT89C51-24PC
  • Package: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series 89C
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor 80C51
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals -
Number of I/O 32
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number AT89C51
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 9
80C51 89C Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 40-PDIP