ATMEGA128-16MUR
ATMEGA128-16MUR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: ATMEGA128-16MUR
  • Package: 64-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® ATmega
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 4K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Base Product Number ATMEGA128
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 4,000
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 128KB (64K x 16) FLASH 64-QFN (9x9)