ATMEGA162-16MUR
ATMEGA162-16MUR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: ATMEGA162-16MUR
  • Package: 44-VFQFN Exposed Pad
Series AVR® ATmega
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 35
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 44-VQFN (7x7)
Base Product Number ATMEGA162
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 4,000
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7)