ATMEGA329P-20MN
ATMEGA329P-20MN
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: ATMEGA329P-20MN
  • Package: 64-VFQFN Exposed Pad
Series AVR® ATmega
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity SPI, UART/USART, USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 54
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Base Product Number ATMEGA329
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 260
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-QFN (9x9)