ATMEGA640-16CU
ATMEGA640-16CU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: ATMEGA640-16CU
  • Package: 100-TFBGA
Series AVR® ATmega
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 86
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 4K x 8
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TFBGA
Supplier Device Package 100-CBGA (9x9)
Base Product Number ATMEGA640
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names ATMEGA64016CU
Standard Package 250
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (32K x 16) FLASH 100-CBGA (9x9)