MCP8022T-5015H/NHX
MCP8022T-5015H/NHX
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: MCP8022T-5015H/NHX
  • Package: 40-VFQFN Exposed Pad
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Motor Type - Stepper Multiphase
Motor Type - AC, DC Brushless DC (BLDC)
Function Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Output Configuration Half Bridge (3)
Interface PWM
Technology NMOS
Step Resolution -
Applications Automotive
Current - Output 500mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 40V
Voltage - Load 12V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)