MIC29150-12WT
MIC29150-12WT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: MIC29150-12WT
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number MIC29150
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-3