PIC16F687-I/ML
PIC16F687-I/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: PIC16F687-I/ML
  • Package: 20-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O 18
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 20-QFN (4x4)
Base Product Number PIC16F687
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16F687IML
Standard Package 91
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-QFN (4x4)