PIC16LF18446T-I/GZ
PIC16LF18446T-I/GZ
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: PIC16LF18446T-I/GZ
  • Package: 20-UFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 18
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 17x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 20-UQFN (4x4)
Base Product Number PIC16LF18446
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 3,300
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 20-UQFN (4x4)