MT40A1G16TD-062E AUT:F
MT40A1G16TD-062E AUT:F
  • Manufacturer: Micron Technology Inc.
  • CONEVO NO: MT40A1G16TD-062E AUT:F
  • Package: -
Parameters
Mfr Micron Technology Inc.
Series -
Package Box
Product Status Active
Memory Type Volatile
Memory Format DRAM
Technology SDRAM - DDR4
Memory Size 16Gbit
Memory Organization 1G x 16
Memory Interface POD
Clock Frequency 1.6 GHz
Write Cycle Time - Word, Page 15ns
Access Time 19 ns
Voltage - Supply 1.14V ~ 1.26V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TC)
Mounting Type -
Package / Case -
Supplier Device Package -
Other Names 557-MT40A1G16TD-062EAUT:F
Standard Package 1
SDRAM - DDR4 Memory IC 16Gbit POD 1.6 GHz 19 ns