MT58L32L36FT-10
MT58L32L36FT-10
  • Manufacturer: Micron Technology Inc.
  • CONEVO NO: MT58L32L36FT-10
  • Package: 100-LQFP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Micron Technology Inc.
Series SYNCBURST™
Package Bulk
Product Status Active
Memory Type Volatile
Memory Format SRAM
Technology SRAM - Standard
Memory Size 1Mbit
Memory Organization 32K x 36
Memory Interface Parallel
Clock Frequency 66 MHz
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 10 ns
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-TQFP (14x20.1)
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN 3A991B2B
HTSUS 8542.32.0041
Standard Package 1
SRAM - Standard Memory IC 1Mbit Parallel 66 MHz 10 ns 100-TQFP (14x20.1)