MP20049DC-2.8-LF-P
MP20049DC-2.8-LF-P
  • Manufacturer: Monolithic Power Systems Inc.
  • CONEVO NO: MP20049DC-2.8-LF-P
  • Package: 4-UFBGA, WLCSP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Monolithic Power Systems Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.12V @ 120mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
PSRR 78dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package 4-WLCSP (0.82x0.82)
Base Product Number MP20049
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-WLCSP (0.82x0.82)