MC68SEC000FU16
MC68SEC000FU16
  • Manufacturer: Motorola
  • CONEVO NO: MC68SEC000FU16
  • Package: 64-QFP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Motorola
Series M680x0
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor EC000
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 16MHz
Co-Processors/DSP -
RAM Controllers -
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet -
SATA -
USB -
Voltage - I/O 3.3V, 5.0V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Security Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-QFP
Supplier Device Package 64-QFP (14x14)
Additional Interfaces -
Base Product Number MC68
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
EC000 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 16MHz 64-QFP (14x14)