MC74ACT240M
MC74ACT240M
  • Manufacturer: Motorola
  • CONEVO NO: MC74ACT240M
  • Package: 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Motorola
Series 74ACT
Package Bulk
Product Status Active
Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 4
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)