#B953AS-560M=P3
  • Manufacturer: Murata Electronics
  • CONEVO NO: #B953AS-560M=P3
  • Package: Nonstandard
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 56 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
DC Resistance (DCR) 105mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.9 A
Height - Seated (Max) 0.268" (6.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 56UH 1.9A 105 MOHM SMD