GCJ188R71H333KA12D
  • Manufacturer: Murata Electronics
  • CONEVO NO: GCJ188R71H333KA12D
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series GCJ
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.033 µF
Part Status Active
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.031" (0.80mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603