GCJ21BR71H224KA01L
  • Manufacturer: Murata Electronics
  • CONEVO NO: GCJ21BR71H224KA01L
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series GCJ
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.22 µF
Part Status Active
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805