GCM1885C1H221JA16D
  • Manufacturer: Murata Electronics
  • CONEVO NO: GCM1885C1H221JA16D
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series GCM
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 220 pF
Part Status Not For New Designs
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 220PF 50V C0G/NP0 0603