GRM185R60J475ME15D
  • Manufacturer: Murata Electronics
  • CONEVO NO: GRM185R60J475ME15D
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series GRM
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 4.7 µF
Part Status Not For New Designs
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.020" (0.50mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603