GRM2195C1H562JA01D
  • Manufacturer: Murata Electronics
  • CONEVO NO: GRM2195C1H562JA01D
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series GRM
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 5600 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 0805