GRT21BR60J476ME13L
  • Manufacturer: Murata Electronics
  • CONEVO NO: GRT21BR60J476ME13L
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series GRT
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Derating Recommended
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 47 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0805