LQG18HN56NJ00D
  • Manufacturer: Murata Electronics
  • CONEVO NO: LQG18HN56NJ00D
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series LQG18
RoHS RoHS
Type Multilayer
Ratings -
Features -
Q @ Freq 12 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 56 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Air
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 750mOhm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 1.1GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz