LQW18CNR12J0ZD
  • Manufacturer: Murata Electronics
  • CONEVO NO: LQW18CNR12J0ZD
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series LQW18
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 120 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 85mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.1 A
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 1.2GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz
FIXED IND 120NH 1.1A 85 MOHM SMD