LQW2UAS1R0J00L
  • Manufacturer: Murata Electronics
  • CONEVO NO: LQW2UAS1R0J00L
  • Package: 1008 (2520 Metric)
Parameters
Series LQW2
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 35 @ 50MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 1 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Material - Core Air
Size / Dimension 0.103" L x 0.096" W (2.62mm x 2.45mm)
DC Resistance (DCR) 1.75Ohm Max
Current Rating (Amps) 370 mA
Height - Seated (Max) 0.080" (2.03mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 290MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz
FIXED IND 1UH 370MA 1.75 OHM SMD