12RS105C
  • Manufacturer: Murata Power Solutions Inc.
  • CONEVO NO: 12RS105C
  • Package: Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Parameters
Material - Core -
Size / Dimension 0.413" Dia (10.50mm)
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 440 mA
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Series 1200RS
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±15%
Inductance 1 mH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
FIXED IND 1MH 440MA 1.5 OHM TH