SMA302LA-20 G/W
  • Manufacturer: NAC.
  • CONEVO NO: SMA302LA-20 G/W
  • Package: 20-SMD, No Lead
RoHS RoHS
Color Amber
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 20-SMD, No Lead
Digit/Alpha Size 0.30" (7.62mm)
Size / Dimension 0.394" H x 0.575" W x 0.169" D (10.00mm x 14.60mm x 4.30mm)
Wavelength - Peak 612nm
Millicandela Rating 8mcd
Number of Characters 2
Power Dissipation (Max) 70mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V