54F138FMQB
54F138FMQB
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • CONEVO NO: 54F138FMQB
  • Package: 16-CFlatpack
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr National Semiconductor
Series 54F
Package Bulk
Product Status Active
Type Decoder/Demultiplexer
Circuit 1 x 3:8
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C