LM2585S-12
LM2585S-12
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • CONEVO NO: LM2585S-12
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr National Semiconductor
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Bulk
Product Status Not For New Designs
Function Step-Up, Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Boost, Flyback, Forward Converter
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A (Switch)
Frequency - Switching 100kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA