LM299AH-20
LM299AH-20
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • CONEVO NO: LM299AH-20
  • Package: TO-46-4 Metal Can
  • Datasheet: PDF
Parameters
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-46-4 Metal Can
Supplier Device Package TO-46-4
Base Product Number LM299
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Mfr National Semiconductor
Series LM299
Package Bulk
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 6.95V
Current - Output 20 mA
Tolerance -
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz -
Voltage - Input 9V ~ 40V
Current - Supply 28mA
Series Voltage Reference IC Fixed 6.95V V 20 mA TO-46-4