LM3502ITL-25
LM3502ITL-25
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • CONEVO NO: LM3502ITL-25
  • Package: 10-WFBGA, DSBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr National Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Type DC DC Regulator
Topology Step-Up (Boost)
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 2
Voltage - Supply (Min) 2.5V
Voltage - Supply (Max) 5.5V
Voltage - Output 25V
Current - Output / Channel 600mA (Switch)
Frequency 1MHz
Dimming PWM
Applications Backlight
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 10-DSBGA
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 600mA (Switch) 10-DSBGA