LM3503ITL-44
LM3503ITL-44
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • CONEVO NO: LM3503ITL-44
  • Package: 10-WFBGA, DSBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr National Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Type DC DC Regulator
Topology Step-Up (Boost)
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 2
Voltage - Supply (Min) 2.5V
Voltage - Supply (Max) 5.5V
Voltage - Output 44V
Current - Output / Channel 750mA (Switch)
Frequency 1MHz
Dimming Analog, PWM
Applications Backlight
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 10-DSBGA
Base Product Number LM3503
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) 10-DSBGA