LM385BYZ-2.5
LM385BYZ-2.5
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • CONEVO NO: LM385BYZ-2.5
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr National Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Reference Type Shunt
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 20 mA
Tolerance ±1.5%
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 120µVrms
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 20 µA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package TO-92-3
Base Product Number LM385
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1.5% 20 mA TO-92-3