LM4120AIM5-5.0
LM4120AIM5-5.0
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • CONEVO NO: LM4120AIM5-5.0
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr National Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 5 mA
Tolerance ±0.2%
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 20µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 36µVp-p
Voltage - Input 2V ~ 12V
Current - Supply 275µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LM4120
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Series Voltage Reference IC Fixed 5V V ±0.2% 5 mA SOT-23-5