| Parameters | |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 250mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 100 mA |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150 nA @ 250 V |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-90, SOD-323F |
| Supplier Device Package | SOD-323F |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Base Product Number | BAS21 |
| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |